Karnisz szynowy to sprytny sposób na super efektowną aranżację dużego okna. Jeśli marzy Ci się ściana lekkich firan wypływająca z samego sufitu, sięgająca podłogi, nadająca wnętrzu elegancji i przestrzeni – szyna sufitowa to podstawa. Na pewno już wiesz że szyny są różne. Po pierwsze, mamy szyny wykonane z pcv oraz aluminium. Obydwa te warianty mają swoje plusy i minusy. Pamiętajmy, że im większą przestrzeń mamy do zagospodarowania tym ładniej zaprezentuje się nasz wodospad firan i zasłon ale tym samym więcej zapłacimy za nasz karnisz. Zakładamy że karnisza nie będzie widać, bo jeśli nawet nie schowamy go za płaszczyzną podwieszanego sufitu, ani listwą maskującą to często firany są szyte ze specjalnym grzebieniem którego rola polega na zakrywaniu żabek, agrafek, czy ślizgów które utrzymują firanę. Zadanie szyny sufitowej polega na symetrycznym utrzymaniu naszej okiennej dekoracji i swobodnym przesuwie tkanin od końca do końca karnisza lub od końca do końca ściany. Znacznie mniej wydamy wybierając szynę sufitową plastikową, czyli z lekkiego tworzywa pcv: https://karniszerolety.pl/produkt/karnisz-szynowy-pcv-pojedynczy/ Do takiej szyny bez trudu można dopasować także dodatkowe akcesoria jak łuki wewnętrzne i zewnętrzne, potrzebne do zamontowania firan nad oknem narożnym czy w przeróżnego rodzaju wnękach i na wykuszu. Łączenie szyn w dłuższe odcinki czy docięcie idealnie do potrzeb, to także żaden problem. Szyny sufitowe aluminiowe w porównaniu do szyn PCV są z pewnością droższe. Zasada działania jest ta sama. Dostępność dodatkowych akcesoriów natomiast, lepiej sprawdzić przed zakupem. Nie każdy producent dysponuje pakietem dodatkowych elementów co może graniczyć Twoje pole manewru w zakresie zabudowy przestrzeni okiennej. O czym jeszcze warto pamiętać? Materiał PCV jest lekko plastyczny. Jeśli na suficie występują jakieś nierówności karnisz z tworzywa sztucznego poradzi sobie z takim mankamentem bez problemu. Dla sztywnej szyny z aluminium może to stanowić problem podczas montażu, zwłaszcza łącząc dwa lub więcej odcinki w jedną długość. Aluminium wydaje się być materiałem trwalszym, tym nie mniej, karnisze szynowe z tworzywa sztucznego mogą być użytkowane przez długie lata również bezawaryjnie. O ile nie dojdzie do uszkodzenia mechanicznego, jak wyrwanie szyny z kołków czy złamania, możesz być spokojny o komfort użytkowania.
Szynowe karnisze mogą być dedykowane tylko firanom lub z oddzielnym miejscem na zasłony. Mówimy tutaj o szynie jednotorowej lub dwutorowej. O ile miejsce na to pozwala, warto rozważyć zaczepienie zasłon na tym zewnętrznym torze. Zachodząca za połać zasłony firana na pewno wygląda bardziej okazale, zwłaszcza gdy zasłona wykonana jest z grubej, mięsistej tkaniny (np. welur, aksamit i jego pochodne). Generalnie w myśl wnętrzarskiej zasady że piękne rzeczy budują wnętrze o ile powierzymy im odpowiednią przestrzeń by być zauważonymi, zaplanujmy tyle miejsca na zasłony aby nie były ściśnięte.
Zaważyłeś na pewno dostępność jeszcze jednego wariantu – szyn trzytorowych. Jest to rozwiązanie typowo dedykowane panelom firanowym gdzie kolejne elementy kompozycji podkreśla się zaczepieniem ich w różnej odległości od okna. W bardziej klasycznych wystrojach, trzeci tor może służyć do zaczepienia lambrekinów. Jeśli w Twoim wnętrzu nie będzie listwy maskującej przyczepianej do sufitu a chciałbyś szybko skryć karnisz za osłoną, możesz kupić taką osłonę przyczepianą do szyny, bez wiercenia. Można je dowolnie przycinać podobnie jak szynę. Dostępne są w standardowej bieli lub kilku wariantach odcieni drewnopodobnych.